GELİBOLU’DAKİ SAHİL PROJELERİ HIZLA İLERLİYOR

Gelibolu’da “Altın Gerdanlık Projesi” her geçen gün şekillenmeye devam ediyor. Belediye Başkanı Mimar Özacar, bu projenin ilk iki etabı olan Piri Reis Kordonu ve Orduevi Sahil Yolu’nda sürdürülen çalışmaları yerinde takip ediyor.

Gelibolu’da sahil şeridinde değişimi sağlayacak olan “Altın Gerdanlık Projesi” ihale kapsamında sürdürülen çalışmalarla her geçen gün şekillenmeye devam ediyor. Projeyi hazırlayan Belediye Başkanı Mimar M.Mustafa Özacar, ihale kapsamında devam eden çalışmaları sık aralıklarla bizzat denetliyor.

İlk etap Piri Reis Kordonu

Projenin ilk etabını oluşturan “Piri Reis Meydanı Çokalcı Deresi arası kentsel tasarım projesi”nde yürüyüş yolları son aşamaya geldi. Gelibolulu ünlü denizci Piri Reis’in adını taşıyan ve yaklaşık 12 bin m2’lik alanda uygulanan proje sahası içinde sekiz adet kafeterya, beş adet büfe, dinlence yerleri, yürüyüş bandı, peyzaj ve park alanları bulunuyor.

Kordon boyunun bu proje ile kent tasarımı açısından modern ve estetik bir görünüme kavuşacağını dile getiren Belediye Başkanı Özacar, “Kordon boyunca uzanan eski atıl kalan kısım proje kapsamında iskelenin taşınması ile tamamlanacak olup, güzel ilçemizi hareketlendirecek, yeni sosyal donatı alanlarının oluşmasıyla beraber yaşanabilirlik standardını yükseltecektir” dedi.

Orduevi sahil yolu projesi

Vatandaşların keyifle faydalanabileceği bir alana dönüştürülen ve “Altın Gerdanlık Projesi”nin bir başka etabı olan Orduevi Sahil Yolu’nda sürdürülen çalışmalar da hız kesmeden devam ediyor.

Yüklenici firma tarafından devam eden “Orduevi Sahil Yolu Mimari Peyzaj Uygulama Projesi” sahası içerisinde; asfalt bisiklet ve hasır çelikli beton üzeri granit küp taş araç yolu, yaya yolu, ahşap pergole oturma grubları, çelik olta koyma ünitesi, bisiklet park elemanları, ahşap bank oturma üniteleri, basketbol sahası, bir adet çelik ahşap kaplama köprü, otomatik sulama sistemleri ve bir tramplen yer alıyor.

Belediye Başkanı Özacar, bu projenin tamamlanması ile beraber bin 500 metrelik sahil şeridinin tamamıyla yenilenmiş olacağını belirterek, “Güzel Gelibolu’muzu çağdaş modern bir kente dönüştürmek iddiasıyla hazırladığımız projelerimizi uygulamaya dönüştürmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

ÖZACAR’IN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Gelibolu Belediye Başkanı Özacar, “24 Kasım Öğretmenler Günü” nedeniyle yayımladığı mesajda, “Ülkemizin istikbalinin öğretmenlerimizin önderliğinde daha da aydınlık olacağına inanıyorum.” dedi.

Gelibolu Belediye Başkanı M.Mustafa Özacar, “24 Kasım Öğretmenler Günü” nedeniyle yayımladığı mesajda öğretmenlerin aydınlanma devriminin yılmaz bekçileri olduğuna vurgu yaparak, “Öğretmenlerimiz toplumumuzda sevgi elçileri, yaşama sevinci, huzur ve barışın simgesidir. O’nlara duyduğumuz saygıyı anlatmak tarifsiz ve güçtür” dedi.

Başkan Özacar’ın mesajı şöyle:

Ülkemizin geleceği olan nesilleri yetiştirme görevini üstlenmiş, yaşamımızın her döneminde inancın, emeğin ve bilinçli olmanın ışığı olmuş fedakar öğretmenlerimiz Büyük Önder Atatürk’ün muassır medeniyet idealinin en önemli temsilcileridir. Yine Atatürk’ün ifade ettiği gibi öğretmenlerimiz, eserinin üzerinde imzası olmayan yegane sanatkarlardır.

Öğretmenler günü vesilesiyle başta Başöğretmenimiz Atatürk olmak üzere ebediyete intikal eden öğretmenlerimizi minnetle anıyorum. Değerli öğretmenlerimize kutsal görevlerinde başarılar ve esenlikler diliyorum. Atanamayan öğretmenlerimizin biran önce atanmasını ve öğrencilerine kavuşmasını diliyorum. Değerli öğretmenlerimize saygılarımı ve şükranlarımı sunuyor,  öğretmenler gününü kutluyorum.”

95.KURTULUŞ YILDÖNÜMÜ

Gelibolu’nun düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıldönümü 26 Kasım günü çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Çelenk sunma programı 2.Kolordu Karargahı önündeki Atatürk Anıtı önünde saat 10.00’da başlayacak.

Gelibolu’nun düşman işgalinden kurtuluşunun 95.yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlanacak. 26 Kasım Pazar günü saat 10.00’da 2.Kolordu Karargahı önünde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayacak olan kutlamalar; saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın söylenmesi ve Belediye Başkanı Mustafa Özacar’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam edecek. Çelenk sunma törenine protokole dahil personel ile kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, askeri erkan, ilk ve orta dereceli okulları temsilen öğrenci grupları katılacaklar.

Bu programın ardından saat 10.30’da Belediye Başkanı M.Mustafa Özacar, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte 2.Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı’ya şükran ziyaretinde bulunacaklar.

TCG Nusret Gelibolu’ya geliyor

Çanakkale Deniz Zaferi destanına damgasını vuran, 2011 yılında Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda aslına sadık kalınarak inşa edilen Nusret Mayın Gemisi de kurtuluş programı etkinlikleri kapsamında Gelibolu’ya gelecek. Vatandaşlar saat 10.00-12.00 ve 14.00-16.00 saatleri arasında gemiyi ziyaret edebilecek.

Diğer etkinlikler

Program kapsamında, tüm şehitler için saat 12.30’da Gazi Süleyman Paşa Camiinde mevlit okutulacak. Saat 14.00’de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından Kurtuluş Bayramı nedeniyle organize edilen sportif etkinliklerde dereceye girenlere ödülleri takdim edilecek.

Saat 19.00’da Atatürk Kız Teknik ve Meslek Lisesi konferans salonunda, 2.Kolordu Komutanlığı bölge bandosu tarafından bir konser verilecek. Bando  Binbaşı Hüseyin Karaca yönetimindeki bando, izleyicilere marşların yanı sıra popüler şarkılardan örnekler sunacak. Gelibolu’nun düşman işgalinden kurtuluşunun 95.yıldönümü etkinlikleri saat 20.00’de yapılacak havai fişek gösterisi ile son bulacak.

Sultan AVCI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir