Fırıncılardan ‘Ekmeğini Fırından Al’ Kampanyası…

Spot- Ahırlarda hayvan yemi karıştırılarak üretilen ekmeklerin İzmir’de sokaklarda satıldığına dikkat çeken Fikri Sırtı, ‘Ailenizin sağlığı için, onlarca çeşit üretilen hijyen ve taze ekmeği fırınlardan alın’ dedi.

 

İzmir Fırıncılar Odası kent dışından getirilerek sokaklarda açık şekilde ekmek satanlara savaş açtı. Oda yöneticileri son olarak halkı uyarmak için açıkta satılan ekmeklerin zararlarını anlatan özel afişler hazırlatarak fırınlara dağıttı.

Uzun süredir açıkta ekmek satanlarla mücadele içinde olduklarını kaydeden İzmir Fırıncılar Odası Başkanı Fikri Sırtı, ‘Yerel yönetimlerimizle, Valilik ve Tarım il ve ilçe müdürlüklerimizle yaptığımız ortak çalışmalarla önemli ölçüde İzmir’de açıkta ekmek satışını önledik. Bu noktada tüketicilerin de desteğini bekliyoruz. Halkımız nerede ve hangi şartlarda üretildiği belli olmayan, içine nelerin konulduğu bilinmeyen bu sağlıksız ekmekleri ailesine, evlatlarına yedirmemeli’ diye konuştu.

İzmir’e halen kent dışından ekmek getirildiğini hatırlatan Sırtı, ‘Bu ekmeklerin içine renk vermek için kakao, saman hatta hayvan yemi katıyorlar. Geçen yıl Manisa’da ahırda hayvanların pisliği ve böceklerin içinde ekmek yapıp ekmeğe renk vermek için hayvan yemi karıştıranlara baskın yapılmıştı. Bu ekmekler İzmir’e getirilip açıkta Salihli-Manisa- Buğday ekmeği gibi farklı adlarla satılıyor. Halkımız bunlara itibar etmesin.’ dedi.

Açıkta ekmek satışının doğrudan toplum sağlığını tehdit ettiğini belirten Sırtı, ‘Bunlar patates ya da domates değil ki yıkanıp satılsın. Yazın tozun, kışın çamurun içinde, yüzlerce kişinin ellediği bu ekmekleri sofraya getirmek doğru değil. Fırınlarımızda kepeklisinden buğdaylısına, francolasından çiçek ekmeğine, peksimetine, galetasına onlarca çeşit ekmek ve ekmek ürünleri hijyen şartlar içinde satılıyor. Mis gibi buram buram ekmek kokan, temiz ve taze ekmek satan fırınlarımıza odamız kefildir. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz, tüketiciler de kendilerinin ve ailelerinin sağlığı için daha fazla dikkatli olmalılar’ şeklinde konuştu.

Valilik ve Tarım İl Müdürlükleri ile açıkta satılan ekmek satanların bildirilmesi için bir ihbar hattı oluşturacaklarını da ifade eden Fikri Sırtı, oda yöneticileri ile birlikte fırınlara tüketicileri uyaran afişler astıklarını söyledi.

HALİL İBRAHİM DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir