“EXPO’yu sizin için alacağız”

Bakü ile 2025 Expo’ya aday olan Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Konuk diplomat “Expo’yu sizin için kazanacağız” dedi. Büyükşehir Başkan Vekili Aydoğan’ın yanıtı “Bakü kazanırsa, EXPO’yu İzmir almış kadar sevineceğiz” oldu.

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Khazar İbrahim, Azerbaycan Kardeşlik ve İşbirliği Derneği Başkanı Dr. Asıf Kurban ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Bakan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan ile görüşen Büyükelçi İbrahim, Bakü’nün EXPO 2025’e aday olduğunu hatırlatarak, “İzmir’in EXPO konusundaki büyük deneyiminden yararlanmak istiyoruz. EXPO 2025’i sizin için alacağız” dedi. Bakü’nün İzmir’in kardeş kenti olduğunun altını çizen konuk Büyükelçi, “Bizim kökümüz, dilimiz, dinimiz ve aynı zamanda geleceğimiz bir. Ülkemiz yurt dışındaki en büyük yatırımını İzmir’de gerçekleştirdi. 50 milyar doların üzerinde bir yatırım söz konusu. Star Rafinerisi’nin 2018 yılında faaliyete geçmesini bekliyoruz. Bu özel açılış için geniş bir katılımla yeniden İzmir’de olacağız” şeklinde konuştu.

İzmir’in EXPO’ya iki kez aday olduğunu ve çok az bir oyla kaybettiğini hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan da, “Eğer EXPO 2025’i Bakü alırsa, biz almış kadar sevineceğiz. Bakü muhteşem bir şehir. İki ülke arasındaki ilişkiler her zaman çok sıcak oldu. İzmir’de pek çok yerde Azerbaycan’la dostluğumuzu anımsatan park, anıt ve orman var” dedi.

HALIL İBRAHIM DINCEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETIM KURULU BASKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir