EDİRNE’YE 16 KİOSK VE AKILLI TELEFON UYGULAMASI

Interreg Sınırötesi İşbirliği Bulgaristan Türkiye Programı kapsamında uygulanmakta olan “Edirne ve Nessebar’ın Tarihi, Kültürel ve Turistik Hazinelerinin Tanıtılması”   projesi kapsamında Edirne Belediyesi; kent merkezine 8 adet iç mekan 8 adet dış mekan olmak üzere toplamda 16 kiosk ve akıllı telefon uygulamasını hizmete sunuyor. Kiosklar ve akıllı telefon uygulamaları 3 dilde hizmet verecek; turistler şehir hakkındaki tüm bilgilere buralardan ulaşabilecek. “Edirne’de Turist Bilgilendirme Sistemi Kurulması” işine ait sözleşme ise Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Türk Telekom Bölge Müdürü Dr. Mehmet Beytur arasında imzalandı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Avrupa Birliği Bakanlığı’nın ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan–Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının birinci teklif çağrısı kapsamında yürütülmekte olan CB005.1.21.128 sayılı ‘Edirne ve Nessebar’ın Tarihi, Kültürel ve Turistik Hazinelerinin Tanıtılması’ isimli proje kapsamında Edirne’ye 8 adet iç mekan 8 adet dış  olmak üzere toplamda 16 adet kiosk ve akıllı telefon uygulamaları kazandıracaklarını söyledi.

Sürdürülebilir Turizm” öncelik ekseninde ve “Doğal, kültürel ve tarihi mirasımızı daha iyi tanıtabilmek ve potansiyel ziyaretçilere rehberlik etmek üzere Bilgi İletişim Teolojilerine yönelik altyapının oluşturulması, bölgemizin turistik cazibesinin artırılması” hedefini destekleyen proje kapsamında “Edirne’de Turist Bilgilendirme Sistemi Kurulması” işine ait sözleşmeyi Türk Telekom Bölge Müdürü Dr. Mehmet Beytur ile birlikte imzalandıklarını aktaran Gürkan, “Belediyemizin liderliğinde ve Nessebar Belediyesi ortaklığı ile sürdürmekte olduğumuz “Edirne ve Nessebar’ın Tarihi, Kültürel ve Turistik Hazinelerinin Tanıtılması”  projesi kapsamında, Edirne’de tarihi ve turistik alanlara 8 adet iç mekan 8 adet dış mekan bilgilendirme kiosku temin edeceğiz. Aynı zamanda Web sitesi ve akıllı telefon uygulamaları da hazırlanacak. Kiosklarda ve akıllı telefon uygulamalarında bilgi olarak digital şehir haritası, tarihi ve turistik yerler ile ilgili bilgilendirmeler, oteller, yeme içme yerleri, şehirde düzenlenecek etkinliklere ait aylık takvim,  minibüs güzergahları, taksi duraklarının yerleri ve telefonları yer alacak. Bu kiosklar şehrin görünen ve işlek yerlerine konularak turistlere Türkçe, İngilizce ve Bulgarca olmak üzere 3 dilde hizmet vermesi sağlanacak. Örneğin otogara gelen ve şehir hakkında bilgisi olmayan bir turist aradığı yönlendirme bilgilerine günün hangi saatinde olursa olsun ulaşabilecek. Kiosklarda yer alacak bilgilerin aynısına bu iş kapsamında hazırlanacak web sitesinden, IOS ve Android uygulamalı telefonlardan da erişilebilecek.  Türk Telekomla sözleşmemizin süresi 130 gün, yani 25 Şubat 2019 tarihinde tüm bu faaliyetler hayata geçmiş, şehrimize kazandırılmış olacak” dedi.

 

 

 

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir