Edirne Belediyesi’nin Kırkpınar Hazırlıkları Sürüyor

Edirne Belediye Başkanı Başkan Gürkan, 10-16 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek 656’ıncı Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapılacağı Sarayiçi Er Meydanı’nda devam eden çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi.

Edirne Belediye Başkanı Başkan Gürkan, 10-16 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek 656’ıncı Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapılacağı Sarayiçi Er Meydanı’nda devam eden çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi.

Türkiye’de Yağlı Güreş Yapan Belediyeler Birliği’nin kurulduğunu ve bu birliğin kuruluşunun Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak, Resmi Gazete’de yayımlandığını belirten Gürkan, “1 Temmuz’da birlik bir araya gelerek yeni yönetimini oluşturacak. Birliğin kurulmasıyla birlikte Kırkpınar’ın arzu edilen değere kavuşacağını düşünüyoruz. Bu birlikle bütün pehlivanların hayali ve hedefi olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin daha iyi bir şekilde düzenlenmesi ve Kırkpınar’da herkesin arzu ettiği, Kırkpınar’ın orijinaline, kuruluşuna, felsefesine, ruhuna uygun, kıran kıran güreşlerin yapılması hedefimizi, rüyamızı gerçekleştirme yolunda çok önemli bir adım atmış olacağız” dedi.

ER MEYDANI YENİLENECEK

Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç’la geçen yıl yapılan mutabakatı ve güreşler sırasında halka açıklanan projeye değinen Gürkan,şunları söyledi:

“Geçen yıl Sayın Bakanımız Çağatay Kılıç ile Kırkpınar Er Meydanı’nın modernizasyonunu hedeflemiştik. Kırkpınar Er Meydanı’nı 25 yıllığına Gençlik ve Spor Bakanlığı’na tahsis ettik. Bütün izinleri alındı. Gençlik ve Spor Bakanlığı, 2017 yatırım programına Kırkpınar Er Meydanı Modernizasyon Projesini aldı. Yatırım programına girdi. Uygulama projeleri çiziliyor. Kırkpınar 16 Temmuz’da sona erdikten sonra uygulama projesini bitirerek, en kısa zamanda çalışmalara başlayacağız. 2018 yılında düzenleyeceğimiz 567. Kırkpınar’a da modernize edilmiş Er Meydanı ile girerek, artık yağlı güreşlerin daha nezih, daha güzel, daha model ama Kırkpınar’ın özgünlüğünü ifade eden bir düzenleme ile yine Er Meydanı’nda yapılmasını sağlayacağız. Ben 10-16 Temmuz 2017 tarihleri arasında ülkemizden ve ülkemiz dışından tüm yağlı güreş severleri Edirne’ye bir kez daha davet ediyorum.

Halil İbrahim DİNÇEL

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir