DUYURUDUR.

Biga Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün bazı internet sitelerinde yayınlanan haberlerle ilgili açıklamasıdır.

Birkaç internet sitesinden yayılmaya başlayan ‘CHP’li belediye ağaç katliamı yapıyor’ başlıklı haber üzerine kamuoyunu bilgilendirme gereği ortaya çıkmıştır.
Kocabaş Çayı kıyısında yer alan bölgede 22 Mayıs 2017, Pazartesi günü civarda yaşayan vatandaşlarımızın istekleri doğrultusunda hareket edilmiştir. Özellikle astım ve alerjik hastalıkları bulunan kişilerin olumsuz etkilendiği ve şehir peyzajı açısından zararlı olan ticari amaçla ekilmiş kavak ağaçlarının kesilmesi istekleri belediyemizce değerlendirilmiş ve yalnızca birkaç ticari amaçla ekilmiş kavak ağacı kesilmiştir.
Astım ve alerjik hastalıkları bulunan vatandaşların istekleri ve şehir peyzajına aykırılığı nedeniyle başta büyükşehir belediyeleri olmak üzere çok sayıda il ve ilçede daha büyük ölçekli kavak ağacı kesimleri yapılmış ve medyada haber olarak yer almıştır. Biga’da birkaç kavak ağacı kesimine tepki gösterilen haberler ise tek bir kaynaktan yayılmış ve haberin içeriği ile ilgili herhangi bir araştırma yapılma gereği duyulmamıştır.
Haber içeriklerinde yer alan birçok bilgi gibi; “Çanakkale’nin Biga ilçesinde CHP’li Belediye, şehrin hemen içinden akan Kocabaş çayı kenarındaki kavak, çınar ve meyve ağaçlarını katletti” ifadesi de kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Rafet Gürkaynak Caddesi üzerinde yer alan bahsedilen bölgede yapılan düzenleme çalışmalarıyla ilgili planlanan çalışmalar park, ağaçlandırma ve yeşil alan çalışmalarıdır. Bu park ve yeşil alan çalışmalarının yalnızca zaten ağaç yer almayan küçük bir bölümünün otopark olarak kullanılması planlanmaktadır.
Bahsedilen haberlerle ilgili hiçbir şekilde Biga Belediyesi’nden görüş alınmamış; bu haberlerde yanlış bilgi kullanmıştır. Bu haberle bilinçli çarpıtma yapılarak karalama kampanyası başlatmak amaçlanmıştır.
Biga Belediyesi olarak, gerek Halk Meclisleri gerekse iletişim araçlarının tamamının açık olması ile 7-24 Bigalı hemşehrilerimizi dinlemekte, onlarla birlikte karar almakta ve ilçemizi mutlu insanların şehri haline getirmek için çalışmaktayız. Bu tür dayanağı olmayan iddialara ve karalama kampanyalarına itibar edilmemesini rica eder, gerekli hallerde hukuki işlemleri başlatma hakkımızın olduğunu kamuoyunun bilgisine sunarız.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.,

Sabiha BAŞARAN

Sabiha Başaran

Çapanoğlu Medya Grup’un Yerel Yönetim Asistanı olana Sayın BAŞARAN 01 Ocak 1991 Mut/MERSİN doğumludur. Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji bölümü mezunu ve Gaziantep Üniversitesi’n de formasyonunu tamamlayarak Biyoloji öğretmeni olmuştur. Çapanoğlu medya grup'ta iş yaşantısına devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir