Dilimiz Kimliğimiz Konferansı Gerçekleşti

2017 yılının T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Atatürk Kültür, Dil Ve Tarih Yüksek Kurumu İle Türk Dil Kurumu’nun öncülüğünde düzenlenen bir proje ile “Türk Dili Yılı” ilan edilmesi kapsamında başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere, bütün toplum kesimleri tarafından Türkçe’nin yerinde, güzel ve doğru kullanılmasının teşvik edilmesi amacıyla, “Dilimiz Kimliğimizdir” başlığı altında, yıl boyunca çok sayıda bilim, kültür ve sanat etkinliği gerçekleştirilmesine karar verildi.

Bu kapsamda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde de ‘’Dilimiz Kimliğimizdir’’ Konferansı gerçekleştirildi.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Öner’in konuşmacı olarak katıldı konferansa, Vali Yardımcıları; Tahir Şahin, Turan Yılmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, çok sayıda akademisyen, öğrenci ve davetli katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz; kültür, dil, eğitim alanların da çalışan Uluslararası Kültür Dil ve Ribat Derneği’nin çalışmalarına katkı sağlamak için Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk Dil Kurumu iş birliği ile Türkiye’nin 7 bölgesinde toplam 14 üniversitede “Dilimiz Kimliğimizdir” konferansları düzenlendiğini belirtti.  Cumhuriyet’in önsözünün yazıldığı, şehitler diyarı Çanakkale’de bu konferanslardan birine ev sahipliği yapmanın ayrıca önemli olduğunu ifade eden Dokuz, “Bu konferanslarla kimliğin ana unsuru olan dilimizin doğru, etkili ve güzel kullanılmasıyla ilgili öğrencilerimizin bir bilinç kazanacağına gönülden inanıyorum” dedi.

Türk Dili, Türk Milletinin Esasıdır, Özüdür

“Şüphesiz ki Türk Dili, Türk Milletinin esasıdır, özüdür’’ diyerek sunumuna başlayan Prof. Dr. Mustafa Öner, yetişen genç kuşaklara bu bilinçlendirmeyi,  bu kimlik vurgusunu yapmak üzere dilimizin gücü, dilimizin dünya çapındaki yeri anlamında çeşitli konferans etkinliklerinin ve bilimsel çalışmaların yapıldığını söyledi.

Prof. Dr. Öner, sunumunda dilimizin tarihteki büyük gücü ve son 1500 yıldır bir yazı dili olarak nasıl evirildiği hakkında bilgiler verirken, özellikle Türklerin 16. Yüzyılda dünya tarihinde Türk asrı diye bilinen dönemi ve o dönemde Türk dilinin gücünü anlatarak bu anlamda öğrencilere farkındalık yarattı.

Etkinlik sonunda, Vali Yardımcısı Turan Yılmaz ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem,  konuk Prof. Dr. Mustafa Öner’e hediye takdiminde bulundular.

 

 

Sultan AVCI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir