Daha da güçlü bir ekonomimiz olacak

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Adana Şube Başkanı Burhan Kavak, yılın ilk çeyreğinde yüzde 7.4 oranında büyüme başarısı gösteren ekonominin seçim sonrası belirsizliğin giderilmesiyle daha da güçleneceğini söyledi.

MÜSİAD Adana Şube Başkanı Burhan Kavak, TÜİK tarafından açıklanan Ocak-Mart 2018 dönemi büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirme yaptı. Türkiye ekonomisinin 2017 yılı geneline yayılan büyüme performansını, 2018 yılına da taşımayı başardığını anlatan Kavak,  “Yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,4 oranında büyüyen Türkiye ekonomisi, böylece OECD ülkeleri içerisinde ilk sırada yer aldı. ABD’nin yüzde 2,8, Avro Bölgesi’nin yüzde 2,5, Almanya’nın yüzde 2,3 büyüdüğü bu dönemde Türkiye ekonomisinin göstermiş olduğunu bu gelişme takdir edilmeli, moral aşılamalı” dedi.

SEÇİM SONRASI REFORM BEKLENTİSİ

Son yıllarda kendisine yöneltilen her türlü tehdit ve saldırıya karşın ekonominin göstermiş olduğu bu performansın daha üst büyüme oranları için bir umut kaynağı olduğunu belirten Kavak, “Büyümeye en çok katkı sağlayan enstrümanın sanayi üretiminden kaynaklanması da ayrıca sevindirici. 24 Haziran Seçimleri sonrasında siyasi belirsizliğin ortadan kalkacak olması, yeni ekonomi yönetimince atılacak adımlar ve yapılacak reformlar neticesinde, 2018 yılı için yüzde 5,5’lik büyüme hedefini aşacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

ADANA SANAYİSİ GELİŞİYOR

Kavak, sanayi üretimindeki artışın büyümeyi tetiklediğini hatırlatarak Adana sanayisindeki gelişmeye de dikkat çekti. İstanbul Sanayi Odası’nın 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’nun 12’sinin Adana’da olduğuna dikkat çeken Başkan Kavak, “Türkiye genelinde 500 Büyük Sanayi Kuruluşu cirosunu yüzde 32 artırmış. Adanalı sanayi kuruluşlarında bu oran yüzde 40 olarak gerçekleşmiş. Şehir sanayimizin yapısında katma değer artışına gidersek Adana Türkiye sanayisinin en gözde merkezlerinden biri olacak” dedi.

 

 
EBRU BEKEN
NOVA MEDYA
GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir