CUMHURİYET’İN 95 YILI MESAJI

ATATÜRK CUMHURİYETİ
Cumhuriyet, bir ülkede insanların kendilerini yönetecek olanları hür iradeleriyle seçtikleri rejimdir. Ancak isminde “Cumhuriyet” ibaresi bulunan farklı ülkelerde birbirlerinden çok farklı uygulamalar vardır. O nedenle 95 yılını kutladığımız Cumhuriyetimizi Atatürk ilke ve devrimleri ile ülkemizin bugün içinde bulunduğu koşullar üzerinden tanımlamak mecburiyetindeyiz.
Atatürk, tarihte büyük devletler, büyük imparatorluklar kurmuş Türk Milletine “Cumhuriyet” rejimini hediye ederken, dünyanın sahip olduğu evrensel değerleri Türk tarihi ile Türk devlet geleneğiyle birleştirmiştir. Misak-ı Milli sınırları içinde yaşayan herkesi Türk vatandaşı olarak kabul ederken, başka devletlere tanınan her türlü ayrıcalığı kaldırmış, insanlar arasında eşitlik, özgürlük ve demokrasi temelinde yeni bir hukuk inşa etmiştir. Bir taraftan devlet eliyle ekonomiyi ve sanayiyi geliştirirken, diğer taraftan özel sektörün temellerini atmış, ticarete ve rekabete önem vermiştir. O’nun kurduğu Cumhuriyet’in en büyük hedeflerinden biri de çağdaş eğitim olmuştur.
Atatürk, kurduğu Cumhuriyet ile başta eğitim olmak üzere, sanayi, ticaret, sağlık, gelir dağılımı gibi konularda Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarının değiştirilemez haklarını vermiştir. Diğer taraftan evrensel insan hak ve özgürlükleri konusunda dünya standartlarına çıkan, hatta onları aşan ve öncülük eden çalışmalar ortaya koymuştur.
O nedenle, Cumhuriyetimizin 95 yılına eriştiğimiz bu kutlu günde, yaşamın her alanında kazandığımız
hakların değerini çok iyi bilmeli ve korumalıyız. Atatürk’ün armağanı ve emaneti olan yalnızca
bir düşünce ve anlayış meselesi olmadığını, hayatımızın her alanını ve vatandaşlarımızın
kendi aralarındaki ilişkileri düzenleyen kurallara sahip olduğunu unutmamalıyız. Bu gerçek
bize, yarının bugünden daha iyi, daha güzel ve daha aydınlık olması gerektiğini her zaman hatırlatmalıdır.
Cumhuriyet, ülke olarak bugün sahip olduğumuz temel değerlerin en önemli dayanağıdır.
Kurucu gücüdür. O’nun zayıflaması ya da yitirilmesi, her şeyimizi yitirmemiz anlamına gelir.
Bu vesileyle, Cumhuriyetimizin 95 yılını tüm yüreğimle kutlarken, hepinize aydınlık ve refah içinde bir ülke
ve gelecek diliyorum.

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir