CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU BARO BAŞKANINI ZİYARET ETTİ TBB, BAROLAR, MESLEK BİRLİKLERİ ÖZGÜR VE BAĞIMSIZ KALMALIDIR

CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU BARO BAŞKANINI ZİYARET ETTİ

TBB, BAROLAR, MESLEK BİRLİKLERİ ÖZGÜR VE BAĞIMSIZ KALMALIDIR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir dizi ziyaretler için geldiği Adana’da Baro Başkanı Av. Veli Küçük’ü ziyaret ederek, TBB, Barolar ve avukatlık mesleğine yönelik Anayasaya ve hukuka aykırı bir şekilde isminden Türkiye’ nin kaldırılması çabalarına karşı verilen mücadeleye desteğini açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Baro Tesislerine gelişinde Baro Başkanı Av. Veli Küçük tarafından karşılandı. Baro Başkanı Av. Veli Küçük, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, bugün Türkiye’nin en önemli ihtiyacının hukuk devleti ve demokrasi olduğunu ifade etti.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Türkiye bugün hukuk devleti olma niteliğini kaybetmiştir ve kaybetmesinin nedeni de 15 Temmuz’dan sonra başlayan süreçte OHAL, ona bağlı olarak çıkarılan KHK’ler ve KHK’lerin Anayasal denetimini yapmak yetkisi geçmiş yıllar uygulamasının aksine kullanmayan Anayasa Mahkemesinin kararlarıdır” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, demokratik kitle örgütleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütleri, meslek kuruluşlarına dönük sistematik saldırının bütün yetkileri tek elde toplamak isteyen bir anlayışın ürünü olduğunu savundu.

Türkiye’de adaletin, ekmek gibi, su gibi hava gibi gerekli olduğunu belirterek mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Demokrasiyi ortadan kaldıran rejimler de, kaldıranlar da sonradan bunun zararını görmüşlerdir. Anlamsız isim tartışmasıyla başlayan bu sürecin, bu kuruluşların etkin olarak faaliyet göstermesini yok etmeyi amaçladığı ortaya çıktı. Türkiye Barolar Birliği’nin adındaki Türkiye isminden rahatsızlığın ifade edilmesi anlaşılabilir bir şey değildir. Türk veya Türkiye adı, milletimizin ismini verme hakkıdır ve tek bir kişinin ihtiyarında değildir. Kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin pozisyonunu, duruşunu, örgütlenmesini anayasal güvence altına almıştır. Bunu yok sayıp düzenleme yapamazsınız. Bütün meslek örgütlerine yönelik yukarıdan dizayn etme anlayışını kabul etmiyoruz. “ dedi.

Ziyarette CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, İl Başkanı Ayhan Barut, Adana Milletvekilleri İbrahim Özdiş, Zülfikar İnönü Tümer, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ve çok sayıda kişi de yer aldı.

MUSTAFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN    YARDIMCISI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir