CHP’de koltuk savaşı başladı

CHP’de parti içi muhalefet harekete geçti. Baykal “2019’da aday olmayacaksan çekil” derken, İnce olağanüstü kurultay istedi. Kılıçdaroğlu ise muhalifleri “Kapının önüne koyarım” diyerek tehdit etti

Referandumda yaşanan başarısızlığı, YSK’yı suçlayarak ve hukuki süreç başlatarak kapatmaya çalışan CHP’de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun çabası parti içi muhalefetin hareketlenmesini engelleyemedi. Kılıçdaroğlu’nun referandum sonrası yol haritasını belirlemek üzere milletvekilleri, PM üyeleri ve il başkanlarıyla yaptığı toplantılarda dile getirilen olağanüstü kurultay talepleri parti içi muhalefetin temsilcileri olarak görülen eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ile milletvekilleri Muharrem İnce ve Fikri Sağlar tarafından yüksek sesle dile getirilmeye başlandı.
BAYKAL KARIŞTIRDI;
Referandumun ardından Kılıçdaroğlu ile görüşerek bundan sonraki süreçle ilgili görüş ve kurultay taleplerini ileten Baykal’dan, önceki gün katıldığı bir televizyon yayınında da CHP kulislerini hareketlendiren açıklamalar geldi. Baykal, “Genel Başkan ben adayım diyorsa, doğal olarak o adaydır. Eğer ‘Ben aday değilim’ diye bir karar alırsa Genel Başkan, ne yapacağız? CHP, cumhurbaşkanı adayı olmayı kabul eden veya ikna edilen ne kadar insan varsa tümünü derhal kurultayı olağanüstü çağırıp, ‘Genel başkan olarak kimi istiyorsanız seçin, o adayınız olacaktır’ demesi lazım” dedi. Baykal kendisinin adaylık talebinin olmadığını ifade ederken CHP kulislerinde Baykal’ın olası bir kurultayda aday olmayıp, bir ismi destekleyeceği, 2019’da ise Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde genel başkanlığı bu kişiden devralarak aday olacağı konuşuluyor.

HALİL İBRAHİM DİNÇEL

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir