CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay’ın 7 Eylül Dünya DMD (kas hastalığı) ile ilgili konuşma metnidir.

Bir arada yaşayan insanların toplum olabilmesini sağlayan en önemli özellik, çocuklara verdikleri kıymettir.

Elbette her anne-baba, çocuğu için elinden gelen fedakarlığı gösterir.

Ama toplum olabilmek için, bir gözümüz kendi çocuğumuzdaysa, bir  gözümüz de diğer çocukların üzerinde olmalı. İstisnasız herkesin çocuğu yeterli ilgiyi, bakımı görebilmeli.

Bunu başarmanın ilk adımı, “farkında olmak”tır.

Bugün de çok anlamlı bir amaç için buradayız. Dünyaya gelen her 3.500 erkek çocuğundan 1’inin karşı karşıya kaldığı DMD ile ilgili farkındalığı artırmak için birlikteyiz. Çocukları bu hastalıkla mücadele eden ailelerimize destek olmak için bir aradayız.

Sizler çok büyük bir özveriyle çocuklarınızın hayat kalitesini artırmak için çaba sarfediyorsunuz. Sadece kendi çocuklarınızı değil, aynı hastalıktan muzdarip tüm çocukları kendinize dert ediniyorsunuz. Onların sorunlarının çözümü için büyük bir çaba ve özveri sergiliyorsunuz. Bizlere de, toplumun geri kalanında duyarlılığı artırma ve sizlere destek olma görevi düşüyor.

Elbette en büyük görev, devlete düşüyor. Çocuklarımızın tedavisi ve yaşam kalitelerinin artırılması için, tüm devlet kurumları sorumluluklarını yerine getirmelidir.   Çocuklarımızın bakımı ve ihtiyaçlarının karşılanması konusunda ailelerin omuzlarındaki yük alınmalıdır.

Ailelerimizin bir fizik tedavi hizmeti için dahi rapor peşinden koşturulması kabul edilemez.

Sağlık Bakanlığı’nın kas hastalıkları merkezlerini destekleyip yaygınlaştırması artık ertelenemez bir ihtiyaçtır. Bu konuda verilen sözler unutulmamalıdır.

Ülkemizde kas hastalıkları konusunda uzmanlaşmış çok sayıda bilim insanı var. Onların çalışmaları desteklenmeli. Kas hastalıklarının teşhis ve tedavisi konusunda uzmanlaşmış hekimlerimize yeni tedaviler geliştirebilecekleri imkanlar sağlanmalı.

Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi yürekten selamlıyor, her zaman sizlerin yanında olacağımızı bilmenizi istiyorum.

Haklı taleplerinizin acilen karşılanması için  Sağlık Bakanlığı’nı bir kez daha göreve çağırıyorum.

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

 

 

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir