CHP, Adana’da mühürsüz oy pusulalarının iptalini istedi.

CHP, Adana’da mühürsüz oy pusulalarının iptalini istedi.CHP Adana İl Başkanlığı, halk oylamasının ardından evet oyu çıkan Sarıçam, Tufanbeyli, Pozantı, Saimbeyli, Kozan, İmamoğlu, Feke, Karaisalı ve Aladağ ilçelerinde tüm sandıklarda, YSK’nın geçerli saydığı mühürsüz oy pusulalarının iptalini istedi.

CHP,  Adana‘da mühürsüz oy pusulalarının iptalini istedi

CHP  Adana İl Başkanlığı, halk oylamasının ardından evet oyu çıkan  Sarıçam,  Tufanbeyli,  Pozantı,  Saimbeyli,  Kozan,  İmamoğlu, Feke,  Karaisalı ve  Aladağ ilçelerinde tüm sandıklarda, YSK’nın geçerli saydığı mühürsüz oy pusulalarının iptalini istedi.

İl Başkanı Ayhan Barut, İl Hukuk Koordinasyon Kurulu Başkanı Av. Remzi Ümit Atay ve kurul üyeleri ile birlikte ilçe seçim kurullarına sevk edilmek üzere  Seyhan Bölge Seçim Kurulu Başkanlığına itiraz nedenlerini ve taleplerini içerenk dilekçe verdi.

Başvuruda, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde  Bitlis‘in  Güroymak İlçesi’ndeki seçimlerde itirazlar üzerine oyların 4’üncü kez sayımında kullanılan zarflardan bir adedinde mühür olmadığının tespiti üzerine seçimin iptaline karar verdiği vurgulandı.  YSK’nın seçim günü yaptığı açıklamalarla seçimde adalet ve eşitlik ilkelerinin ihlal edildiği kaydedilen dilekçede şu görüşlere yer verildi:

“Sandık kurulları  filigran olup olmadığını kontrol etmeksizin, bu pusulaları geçerli kabul etmiştir. Bu pusulaların geçerli kabul edilmesi olanaksız olduğundan buna yönelik itirazların ise şikayetin varlığına tabi olmaması gerekir. Bu aykırılık ise ancak seçim kurullarınca yapılacak inceleme ile saptanabilecektir.Sarıçam,  Tufanbeyli,  Pozantı,  Saimbeyli,  Kozan,  İmamoğlu, Feke,  Karaisalı ve  Aladağ ilçelerinde mühürsüz zarf ve oy pusulalarının iptali veya yapılan tüm seçimlerin iptal edilerek yeni bir seçim tarihi verilmesini saygılarımızla talep ederiz.”

Sabiha BAŞARAN.

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir