ÇANAKKALE’DE FİLE, BEZ TORBA VE KESE KAĞIDI DAĞITILACAK

Çanakkale Belediyesi ile Kent Konseyi Fevzipaşa Mahalle Meclisi tarafından yaptırılacak olan file, bez torba ve kese kağıtları vatandaşlara ücretsiz dağıtılacak.

Belediye’den yapılan yazılı açıklamaya göre, poşet kullanımının önlenmesi amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında, mahalle meclisi çalışma ofisinde 25 kadın tarafından el örgüsü file üretimi gerçekleştiriliyor.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, proje çalışmalarını sürdüren Fevzipaşa Mahalle Meclisi’ni ziyaret ederek, burada el emeği örgü file üretimi yapan kadınlar ile bir araya geldi.

Çanakkale Belediyesi’nin çevre duyarlılığı konusunda yürüttüğü projelere bir yenisinin daha eklendiğini belirten Gökhan, “Kadınlar file yapımını öğrendi. Bu fileleri biz de belediye olarak alacağız ve pazarda değerlendireceğiz. Vatandaşlara dağıtacağız. Amaç burada naylon poşet kullanmamak ve bu filelerden faydalanmak. Bu çalışma Fevzipaşa Mahallesi’ndeki kadınlara iş imkanı oldu. Hem de çevreye duyarlılığımızı ortaya koyduk.” ifadesini kullandı.

Gökhan, kentte poşet kullanımını azaltmak amacıyla file üretiminin yanı sıra farklı projelerin de hayata geçirileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Çanakkale halkı, naylon poşet kullanmama konusuna çabuk adapte olur. Bez torba siparişi verdik. Fileleri yapmaya devam edeceğiz. Ücretsiz dağıtacağız. Evlerdeki gazeteleri toplayıp, onlardan kese kağıdı da yapacağız. Ağza temas edecek meyve sebze olmaz ama patates, soğan gibi ürünler için bu kese kağıdından faydalanılacak. Bu sayede hem gazetelerin geri dönüşümünü sağlayacağız hem de naylon poşetten bir kez daha kurtulmuş olacağız. Bunu yoğun olarak takip edersek başarırız diye düşünüyorum.”

EBRU BEKEN DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP BAŞKANI

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir