“Çanakkale ve Karadeniz kültürü bir araya geldi”

Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, Giresun’da geleneksel olarak düzenlenen Aksu festivalini değerlendirdi. Festival ile birlikte Çanakkale ve Giresun arasındaki dostluk köprüsünün daha da sağlamlaştığını belirten Ünüvar, bu yıl 54.`sü düzenlenecek olan Uluslararası Troia Festivali’ne Giresun heyetini davet ettiklerini belirtti.

19 Mayıs Cuma günü Festival ateşinin yakılmasıyla başlayan renkli etkinlikler, 20 Mayıs Cumartesi günü de Aksu Deresi’nin Karadeniz’le kesiştiği noktadaki açılış töreni ile devam etti. Buradaki etkinliklere de Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan`ın yanı sıra, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, Belediye Meclis Üyeleri Adnan Güler, Ali Uyanık, Bilge Şimşek, Emine Kardelen, Birten Sarıbaş, Selami Candan, Mustafa Kemal Özkan ve Yalçın Ülkü, Çanakkale Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Özlem Eryiğit ile İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Hülya Candan katıldı. Aksu Deresi kenarında geleneklerin canlandırılması ve halk oyunları gösterileri ile devam eden açılış etkinliklerinin yanı sıra 40. Uluslararası Giresun Aksu Festivali, farklı etkinliklerle 23 Mayıs tarihine kadar devam etti. Kardeş kent Giresun’da gerçekleşen festival sonrası gazetemize değerlendirmelerde bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, Çanakkale heyetinin Giresun’da en iyi şekilde ağırlandığını söyledi. Aynı şekilde Giresun heyetini 54. Troia Festivali’nde ağırlamayı düşündüklerini ifade eden Ünüvar, “Aksu festivali kırk yıllık bir festival. Biz Giresun ile kardeş şehiriz. 19 kişilik bir kafile ile Giresun’a gittik. Oradaki belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri ve başkanla güzel bir kültürel etkileşim sağladık. Zaten kardeş şehrimiz olduğu için yalnız bırakmadık, onlarda bize gelecek umarım. Çanakkale’nin bu festivale katılmasından dolayı çok memnun oldular, ama bizi de çok güzel bir şekilde ağırladılar. Yöresel tatları tanımak, insanları tanımak, belediyeler arası etkileşim sağlamak, proje ortaklığı yapmak, deneyim paylaşımı yapmak adına güzel bir festival oldu. Hem de Çanakkale ve Karadeniz kültürü bir araya gelmiş oldu. Giresun belediye başkanı Kerim Aksu şehitler diyarıyla kardeş olduğu için mutlu olduğunu söyledi. Biz de bundan ötürü çok mutlu olduk” dedi.

Sabiha BAŞARAN

Sabiha Başaran

Çapanoğlu Medya Grup’un Yerel Yönetim Asistanı olana Sayın BAŞARAN 01 Ocak 1991 Mut/MERSİN doğumludur. Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji bölümü mezunu ve Gaziantep Üniversitesi’n de formasyonunu tamamlayarak Biyoloji öğretmeni olmuştur. Çapanoğlu medya grup'ta iş yaşantısına devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir