BÜYÜKŞEHİR’DEN DEV BİR HİZMET DAHA

Anamur Hal’ine kavuşuyor

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Mersin’e kazandırılan tesisler kent gelişimine önemli katkılar sağlarken, muzun başkenti Anamur’da yapılacak sebze ve meyve hali de yıllardır özlemle beklenen bir hayali daha gerçeğe dönüştürecek.

 

26 bin metrekare inşaat alanı

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen hizmetler kent yaşamına değer katarken merkezden kilometrelerce uzakta yer alan ilçeler de hizmet çemberine dahil edildi. Bugüne kadar 4 yılda birçok tesisi Mersinlilerin hizmetine sunan Büyükşehir Belediyesi, son olarak Anamur’da yıllardır beklenen ve bölge halkının imdadına yetişecek sebze-meyve hali için kolları sıvadı. En ince detayına kadar düşünülerek hazırlanan projede, Anamur İlçesi, Kalınören Mahallesi Çürük Alan Mevkii’nde belirlenen yere “Yaş Sebze ve Meyve Hali” yapılacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen imar planının onaylanması sonrası; belirlenen alanda yapılan imar uygulaması işlemlerinin ardından 128 bin 814 metrekare alana sahip 1006 Ada 1 parsel ve 23 bin 764 metrekare alana sahip 1007 Ada 1 parseller tapulu hale getirildi. Alanın tapulu hale getirilmesi ile Büyükşehir Belediyesi tarafından Anamur İlçesi Hal Tesisi Projesi yapım süreci başlatıldı.

128 bin 814 metrekare ve 23 bin 764 metrekare alanlı parsellerde toplam 26 bin 22 metrekare inşaat öngörüldü.

 

Dükkandan restorana, soğuk hava deposundan laboratuvara

 

Mimari, statik, elektrik ve makina projeleri Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığınca tamamlanan proje kapsamında 32 adet 46 metrekare asma katlı 280 metrekarelik dükkan, 100 adet 37 metrekare asma katlı 100 metrekarelik dükkan, 6 adet 52 metrekare asma katlı 400 metrekarelik dükkan, 9 adet 44 metrekare asma katlı 200 metrekarelik dükkan, 10 adet 44 metrekare asma katlı 160 metrekarelik sevkiyatçı dükkanı, 1 adet 700 metrekarelik idari bina, 1 adet 550 metrekarelik restoran-kafeterya, 7 adet 50 metrekarelik ortak dükkan, 1 genel WC, 56 adet 34 metrekarelik Sandık Depolama, giriş-çıkış kontrol binası olmak üzere toplam 26 bin 22 metrekare inşaat alanı projesi belirlendi. Genel vaziyet planında soğuk hava deposu, laboratuvar ve cami yerleri de işaretlenen projede uzmanlık alanları ve yaklaşık maliyet çalışması tamamlandı.  İnşaat Ruhsatı için İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı’na, imar yollarının açılması için Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı’na talepte bulunulurken, proje alanının enerji ihtiyacı için de gerekli işlemler başlatıldı. 6 adet trafo binası ile elektrik ihtiyacı karşılanacak hal tesisinde işyerlerinin pis ve temiz su hatlarının yapımı için de Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü ile yazışmalar gerçekleştirildi. İlgili daireler ve kurumlarca gerekli çalışmaların sona geldiği Anamur İlçesi Hal Tesisi Projesi’nde kısa süre sonra inşaat çalışmalarına başlanması planlanıyor.

EBRU BEKEN

NOVA  MEDYA

GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir