Bilgi, Ahlak ve Üniversite Konferansı Gerçekleştirildi

Çanakakle Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Doğu Batı Topluluğu ve İlim Yayma Cemiyeti’nin ortaklaşa düzenledikleri “Bilgi, Ahlak ve Üniversite” başlıklı konferans ÇOMÜ 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Diyanet İşleri eski başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in konuşmacı olarak yer aldığı programa Rektör Yücel Acer, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Erdem, Prof. Dr. Süha Özden, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Yavuz’un yanı sıra çok sayıda yönetici,  akademisyen, Çanakkale İlim Yayma Cemiyeti Temsilcileri ve öğrenci katıldı.

Yusuf Noyan tarafından okunan Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından açılış konuşmasını yapan Doğu Batı Topluluğu Başkanı Muhammet Demir, Doğu Batı Topluluğu’nun çalışmalarına değindi ve şunları söyledi:

“Topluluğumuz bünyesinde, İlim Yayma Cemiyeti ile birlikte paylaşmayı, organize olmayı ve bilgilenmeyi öğreniyoruz. Kimi zaman uzaklardan güze insanlar geliyor, kimi zaman da biz topluluk olarak onlara gidiyoruz. Yapılan tüm bu faaliyetlerden sonra arkamıza baktığımızda ise hoş bir sada ve bereket görüyoruz. Doğu Batı Topluluğu birçok yazara, akademisyene, ilim ve fikir insanına ev sahipliği yaptı. Onlardan alınacak her güzel hasleti aldı, büyüdü ve olgunlaştı. Bu kez de yüreği güzel, zihni berrak, amelleri bereketli, bir ilim ve dava adamı olan Mehmet Görmez hocamızı ÇOMÜ’de ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz.”

Programda konuşan Prof. Dr. Yücel Acer, Prof. Dr. Mehmet Görmez’i ÇOMÜ’lülerle buluşturan organizasyonda görevli herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Prof. Dr. Görmez’in ülkemize kattığı değer ve ilim yolunda yaptığı çalışmalar takdire şayandır. Bugün de konferans boyunca şüphesiz ki yeni ufuklar, yeni bakış açıları geliştirmemize sebep olacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından gerçekleştirilen “Bilgi, Ahlak ve Üniversite” başlıklı konferansa geçildi. Prof. Dr. Görmez’in “Bilgi ve hakikat elde tutulan bir şey değildir, sürekli yolunda olmak gerekir. Daima ilimin, bilmenin, hakikatin yolunda olmanızı dilerim” diyerek öğrencilere ithafen yaptığı konuşması büyük beğeni topladı.

Konferans, günün anısına hediye takdim edilmesiyle sona erdi.

ÖZNUR KAYA

NOVA MEDYA GRUP

YÖNETİM KURULU BAŞKAN ASİSTANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir