Beyşehir’de Pazar duası geleneği yaşatılıyor

Beyşehir ilçe merkezinde yıllardır devam eden “Pazar duası” geleneği yaşatılıyor.

Beyşehir’de her hafta Salı günleri sebze, peynir ve giyim pazarlarının kurulduğu alanlarda satış yapan pazarcı esnafı, mesaisine ‘Pazar duası’ yaparak başlıyor.

Yapılan duaya sadece pazarcı esnafı değil, Pazar alışverişi için Pazar yerlerine gelen ya da yollarda yürürken tesadüf eden vatandaşlar da elini semaya kaldırarak eşlik ediyor.

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, vatandaşların haftalık alışveriş ihtiyaçlarının giderildiği Pazar yerlerinde tezgah açan pazarcı esnafının işlerine yapılan dualarla başladıklarını belirterek, bu geleneğin ilçe merkezinde yıllardır yaşatıldığını söyledi. Özaltun, Pazar alışverişlerinin dualarla başlatılmasının hem esnafı, hem de tüketicileri memnun ettiğini, o yüzden dönemlerinde de devam ettirilmesi kararı aldıklarını belirterek, “Salı günleri kurulan Pazar yerlerimizde tezgahını açarak müşteri bekleyen esnafımız, Beyşehir Belediyesi hoparlörlerinden gerçekleştirilen ve İlçemiz Müftülüğü tarafından görevlendirilen bir din görevlisi tarafından okunan duanın ardından satış yapmaya başlıyor. Pazarcı esnafımız, din görevlisinin işlerin kolaylaştırılması, rızkının bollaşması, haramlardan korunması, varlık içinde kibirden, her türlü zorluktan, alışverişte aldatmak ve aldatılmaktan, alışverişin hareketli, kazançların ve mahsullerin bereketli ve helalinden bol kazanç dileği için yaptığı duaya hep birlikte ellerini semaya kaldırıp ‘amin’ diyor. Bu duaya, sadece tezgahı başındaki pazarcı esnafımız değil, alışveriş için Pazar yerlerine gelen vatandaşlarımız, Pazar alanından tesadüfen geçen ya da yollarda yürürken hoparlörlerden duyduğu için ellerini açan vatandaşlarımız da eşlik ediyor. Hatta, çarşı merkezinde işyerleri bulunan esnaflarımız da dükkanının önüne çıkarak bu duaya katılıyor. Kimisi ayakta, kimisi oturduğu yerden, kimisi yolda yürürken ya da yaptığı işi bırakarak bu dualara eşlik edip pazarcı esnafına günün bereket getirmesini diliyor. Her hafta Salı günleri bu Pazar duası tekrarlanıyor. Uzun yıllardır ilçemiz merkezinde geleneksel olarak devam ettirilen bu bereket duası olarak da isimlendirilen duanın esnaflarımızın işine bol kazanç ve bereket getirdiğine inanılıyor. Biz de zaman zaman meclis üyelerimiz ve birim müdürlerimizle gerçekleştirdiğimiz Pazar yeri ziyaretlerinde bu dualara hep beraber eşlik ederek esnafımıza hayırlı işler dileğinde bulunuyor, onlarla kısa süreli de olsa sohbetler ediyoruz, varsa istek ve taleplerini kendi ağızlarından dinlemeye gayret ediyoruz.”dedi.

Bu arada, Pazar yerinde duaya eşlik eden pazarcı esnafı da yıllardır devam eden uygulama nedeniyle Beyşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Pazarcı esnafı dua geleneğinin devamını isterken, “Bu mesleği yürütürken kendimizi bildik bileli bu duaları yapıyoruz. Dualarla, el açıp Allah’ımızdan sağlık ve afiyetle yemek üzere bereketli, bol kazançlı rızıklar temenni ediyoruz. Bu duaların işlerimize olumlu yansımalarını görüyor, satışlarımıza bolluk ve bereket getirdiğine de bizzat tanıklık ediyoruz.”dediler.

HALİL İBRAHİM DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir