Bayındır’da Kadın Hakları Konuşuldu

Bayındır Kaymakamlığı konferans salonunda Birleşmiş Milletler Kadın Dostu Kentler Projesi Kapsamında Yerel Yöneticileri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı.

Düzenlenen eğitim seminerinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kadın Çalışmaları Şube Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi temsilcileri yer aldı.
Bilgilendirme toplantısına başlamadan önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Birleşmiş Milletler Kadın Dostu Kentler Programının sekiz yıldır yöneticiliği yapan Semra Ulusoy konuşmasını gerçekleştirdi. Ardından kürsüye İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanı Dr. Aytuğ Balcıoğlu çıktı. Düzenlenen seminere Bayındır Kaymakamı Mehmet Ali Öztürk, Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli, İlçe  Emniyet Müdürü Serkan Arpak, Kurum Müdürleri ve çalışanlar katılım gösterdi.
Kadın hakları üzerine konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli, şunları söyledi ‘‘Hayatın kaynağı, rahmetin, merhametin, şefkatin, zarafetin, nezaketin sembolü kadınlarımız, Hepiniz hoş geldiniz, sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum, Biliyoruz ki, kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Kadının ilerlemesi sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadın sorunu değildir. Bu konu,  sürdürülebilir, adil ve kalkınmış bir toplumu inşa etmenin tek yolu olup, politik, sosyal, ekonomik, kültürel ve çevresel güvenliği başarmanın da ön koşuludur. Demokratik, ileri bir toplum için, kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk vb. alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabiliyor olmaları büyük önem taşımaktadır. Bu konuda yerel yönetimlere büyük görev düştüğünü biliyor ve Bayındır Belediyesi olarak kadınlarımıza elimizden gelen her türlü desteği veriyoruz. Biliyoruz ki kadınlarımız ne kadar güçlü olursa etkinlikleri o kadar artar ve o kadar güçlü bir topluma sahip oluruz. Bir tarım kenti olan Bayındır’da kadınlarımız zaten üretimin içerisindeler ama biz onların katılımını arttırmak için örneğin ürünlerini bir kooperatif çatısı altında satmalarına yardımcı oluyoruz, bazı köylerimizde kadınlarımız için üretici pazar yerleri açıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bir projesi ile kadınlarımız arıcılığı öğrendiler ve ailelerine katkı sağlayacakları bir alana daha sahip oldular. Bunlar yanında kadınlarımızı sosyal hayatın içine daha çok çekmeyi ve bilgilenmelerini de istiyoruz. Geçen sene düzenlenen gezilerle ilçe merkezi dışındaki mahallelerde yaşayan kadınlarımız birçok yeri gezdi. Bu gezilerde denizi ilk kez gören hemşehrilerim vardı. Düzenlenen çeşitli eğitimler ile onları daha bilinçli kılmayı da ihmal etmiyoruz. Ama yine de biliyoruz ki bunların hiç biri yeterli olmayacak, her zaman daha fazlasını yapmalıyız. Bu yöndeki çalışmalarımız devam ediyor. Bizim de öğrenmemiz ve kendimizi geliştirmemiz gereken birçok konu var. Bugün yer aldığımız Eğitim Semineri’nin de bu anlamda faydalı olacağını düşünüyorum. Bu duygu ve düşüncelerle hayatımızın her anında varlıklarıyla onurlandığımız, her konuda ve her zaman desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren kadınlarımıza sonsuz teşekkürler edip her zaman yanlarında olduğumuzu belirtiyor, Sizleri saygıyla selamlıyorum.’’

Bilgilendirme toplantısı sonunda Bayındır Belediyesi Yahya Kerim Onart Kültür Merkezinde Kadının İnsan Hakları Eğitim Programına katılan kursiyerlere Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli ve Bayındır Kaymakamı Mehmet Ali Öztürk sertifikalarını sundular.

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir