Başkan Uslu, TOBB Tahkim Divanı Toplantısına Katıldı/HABERLERİ

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Tahkim Divanı üyesi Mustafa Uslu, TOBB’da yapılan Tahkim Divanı toplantısına katıldı.

TOBB Tahkim Divanı Birlik merkezinde bir araya geldi. Toplantıda Divanın gündemde yer alan konuları değerlendirildi.​ Tahkimin iyileştirilmesinin değerlendirildiği toplantıda, TOBB’un uluslararası tahkim merkezlerinin kurulmasındaki çalışmaları ve TOBB Tahkiminde devam eden davalar hakkında Hukuk Müşavirliği tarafından bilgilendirme yapıldı.

Toplantıya katılan ATSO Başkanı Mustafa Uslu, Tahkim Divanının adli yargıya bir alternatif olduğuna dikkat çekerek; “Tahkim, bir hukuki uyuşmazlığın, devlet yargısına başvurmadan, genellikle uyuşmazlığın taraflarınca belirlenen ve hakem olarak adlandırılan bağımsız özel kişiler eliyle nihai olarak karara bağlandığı ve verilen kararın bağlayıcı olduğu, adli yargıya alternatif bir yargı yoludur. Bugün, ekonomik yönden gelişmiş ülkelerde ticari uyuşmazlıkların çözüm yolu olarak adli yargı (mahkemeler) yerine tahkim tercih ediliyor. Bunun nedeni, tahkimin, mahkeme yargılamasına göre kesin gizlilik içerisinde, tercih edilen tahkim kuralları çerçevesinde, o uyuşmazlık için atanmış konusunun uzmanı/uzmanları tarafından daha ucuz ve daha hızlı şekilde sonuçlandırılmasıdır. Bu çerçevede, TOBB Tahkimi, modern kuralları ile gerek Türk firmalarının kendi aralarında, gerek Türk firmaları ile yabancı firmalar arasında, gerekse yabancı firmaların kendi aralarında iktisadi, ticari veya sınaî alanda çıkan anlaşmazlıkların tahkim yoluyla çözümünü sağlayan bir tahkim merkezidir.

TOBB Tahkimi, ticari ve sınaî ihtilafların TOBB Tahkim Kuralları çerçevesinde bağımsız ve konusunun uzmanı hakem kurulları tarafından süratle, güvenle ve adaletle hallini gerçekleştirmekte olup, listesinde bulunan tecrübeli ve alanlarında uzman olan hakemleri, tahkim gider ve hakem ücretleri ile aynı düzeyde faaliyette bulunan uluslararası diğer merkezlere göre daha uygun bir hizmet sunuyor”

HALİL İBRAHİM DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir