Başkan Hüseyin Sözlü, ilkokul, ortaokul ve liseler arasında yapılacak yarışmada öğrencilere vatan ve bayrak sevgisini aşılamayı sürdüreceklerini söyledi.

Bayrak şiirini güzel okuyan öğrencilere 175.5 bin lira ödül

Adana Büyükşehir Belediyesi, öğrencilere bayrak ve vatan sevgisini aşılamak amacıyla 2’incisini düzenlediği Arif Nihat Asya Bayrak Şiiri Güzel Okuma Yarışması’nda toplam para ödülünü 175 bin 500 liraya çıkardı. 2016’daki yarışmada ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine toplam 160 bin lira ödül dağıtan Başkan Hüseyin Sözlü, bu yılki dev organizasyonda daha da cömert davrandı. 77 yıl önce 5 Ocak törenleri için Bayrak Şiiri’ni yazan Şair Arif Nihat Asya’yı rahmet ve minnetle anan Başkan Hüseyin Sözlü, minik hemşehrilerini anlamlı yarışmaya katılmaya davet etti.
ARİF NİHAT ASYA, BAYRAK ŞİİRİNİ 1940 YILINDA YAZDI
Adana Büyükşehir Belediyesi, Mutasavvıf Şair Arif Nihat Asya’nın 1940 yılında Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü olan 5 Ocak törenlerinde okunması için yazdığı Bayrak Şiir’nin yeni neslin hafızasında yer etmesi amacıyla Arif Nihat Asya Bayrak Şiiri Güzel Okuma Yarışması’nın 2’incisi düzenledi. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ile Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün birlikte düzenlediği yarışmada Adana’nın kültür ve sanat kimliğine katkıda bulunulması, bu alanda kentin tanınırlığının arttırılması, öğrencilerin edebi ve sanatsal etkinliklere dahil edilmesi, ilk ve orta öğretim çağındaki nesle vatan ve bayrak sevgisinin aşılanması amaçlandı.
İLÇELERDE 90 BİN, FİNALDE 85.5 BİN LİRA ÖDÜL DAĞITILACAK
Adana’nın tüm ilçelerinde öğrenci başvuruları okul müdürlüklerince kabul edilecek 2. Arif Nihat Asya Bayrak Şiiri Güzel Okuma Yarışması’nda toplam ödül miktarı 175 bin 500 lira olarak belirlendi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce  oluşturacak kurullar tarafından iki etapta, üç kategoride yapılacak yarışmanın ilçe birincileri belirlenecek. İlçe birincilerinin her birine 2’şer bin lira  olmak üzere toplam 90 bin lira ödül dağıtılacak. Adana’da yapılacak final yarışmasında ise kategorilerinde ilk 10’a giren öğrenciler ödüllendirilecek.  İlkokul, ortaokul ve liselerde birinci gelen öğrenciler 10’ar bin lira kazanacak. İkinciliği kazanan öğrencilere 5’er bin lira, üçüncülüğü elde eden öğrencilere de 3’er bin lira para ödülü verilecek. Ayrıca ilk 10’da yer alan 7 öğrenciye de bin 500’er lira para ödülü sunulacak. 2. Arif Nihat Asya Bayrak Şiiri Güzel Okuma Yarışması’nda dereceye girecek öğrencilerin ödülleri Adana Valiliği tarafından 5 Ocak 2018 tarihinde düzenlenecek resmi törende dağıtılacak.

BAYRAK ŞİİRİ
Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü,
Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü,
Işık ışık, dalga dalga bayrağım!
Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.

Sana benim gözümle bakmayanın
Mezarını kazacağım.
Seni selâmlamadan uçan kuşun
Yuvasını bozacağım.

Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder…
Gölgende bana da, bana da yer ver.
Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar:
Yurda ay yıldızının ışığı yeter.

Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün
Kızıllığında ısındık;
Dağlardan çöllere düştüğümüz gün
Gölgene sığındık.

Ey şimdi süzgün, rüzgârlarda dalgalı;
Barışın güvercini, savaşın kartalı
Yüksek yerlerde açan çiçeğim.
Senin altında doğdum.
Senin dibinde öleceğim.

Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim:
Yer yüzünde yer beğen!
Nereye dikilmek istersen,
Söyle, seni oraya dikeyim!

 

HALİL İBRAHİM DİNÇEL

N0VA MEDYA GRUP

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

 

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir