Başkan Hanefi Mahçiçek; “Mutlu ve müreffeh bir gelecek temennisiyle İnsan Hakları Günümüz Kutlu Olsun”

Onikşubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. 

İnsan hakları ihlallerine dikkat çeken ve bu hakların korunması hususunda özen gösterilmesi gerektiğini belirten Başkan Mahçiçek, mesajında şu ifadelere yer verdi:

İnsan hakları, insan olmanın ve onurunun doğal bir sonucudur. Bireyin doğuştan gelen ve yalnızca insan olmasından kaynaklanan haklarını özgürce ve eşit şartlar altında kullanmasını teminat altına almadır. Bu haklar ve özgürlükler, cinsiyete, ırka, renge, dile, dine, servete, siyasal veya başka düşünceye dayanmaz. İnsan hakları başkası tarafından verilen bir söze veya teminata bağlı olarak ya da satın alınarak elde edilen haklar değildir.

İnsan hakları bilincinin ve insan haklarının tam olarak benimsenerek, sorumluluk duygusunun bütün insanlarda bulunması büyük önem taşımaktadır. ‘Hiçbiriniz kendisi için istediğini kardeşi için istemedikçe iman etmiş olamaz’, ‘İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez’ hadis-i şerifleri insan haklarına saygıyı aslında birer cümleyle en iyi şekilde anlatmıştır. 

Dünyanın neresinde olursa olsun, insanlar eşit hak ve özgürlüklere sahiptir, sahip olmalıdır. Küreselleşen dünyada, insan hakları ihlalleri, yalnızca bu ihlallerin yaşandığı ülkeler için değil, aynı zamanda dünya barışı ve istikrarı için de bir tehdit unsuru olarak öne çıkmaktadır. En önemlisi ‘yaşama hakkının’ ve ‘insana yakışır yaşayabilmenin’ gerek birey, gerek toplum gerekse kurumsal açıdan sorumluluğu söz konusudur.

İnsan hak ve özgürlüklerini benimseyerek yaşayan bireylerin oluşturduğu bir toplum, gerçek anlamda uygarlık seviyesini yakalamış demektir. İlimiz insanının, insan temeline dayalı birlikte yaşama kültürünü bir yetenek haline getirmiş olmasından dolayı bundan sonraki nesillere bu anlayışı daha güçlü biçimde aktaracağına olan inancım tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle; her alanda insan haklarının ön planda tutulduğu ve korunduğu güvenli bir gelecek temennisiyle, herkesin Dünya İnsan Hakları Günü’nü tebrik eder, insan haklarına saygı temelinde aydınlık yarınlar diliyorum.”

HALİL İBRAHİM DİNÇEL

NOVAMEDYA GRUP

YONETİM KURULU BASKANI

 

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir