ADANA BAROSUNDA RUHSAT HEYECANI VE MUTLULUĞU YAŞANDI/HABERLERİ

BAŞKAN AV. KÜÇÜK:

“ABD’NİN KUDÜS KARARI ULUSLARASI HUKUKA VE BM KARARLARINA AYKIRIDIR”

Adana Barosunda staj dönemlerini başarıyla tamamlayan genç hukukçular; Ece Çetin Öztürk, Enes Şahin, Sibel Oğuz, Mehmet Ilgın, Fikriye Çam, Süleyman Yeşil ve Burak Köse’ye düzenlenen törenle ruhsatnameleri takdim edildi.

Genç hukukcuların cübbelerini; Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Av. Mustafa Akar, Av. Hasan Berzan Toprak, Av. Cem Kömoğ, Av. Nazan Akça Subaşı ve Av. Semih Gökayaz giydirdi.

Adana Adliyesi Ana Bina içerisindeki  Mahmut Esat Bozkurt Avukatlar Salonunda geniş katılımla gerçekleştirilen ruhsat törenine kızı Ece Çetin Öztürk’ün ruhsat alacak olması nedeniyle Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin de katıldı.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Değerli meslektaşım Soner Çetin, Çukurova’da başarılı çalışmalara ve  işlere imza atmaktadır. Bu başarının ve çalışma azminin devam edeceğine inanmaktayım.” dedi.

“AİLELERİ KUTLADI”

Av. Küçük, ruhsat alan meslektaşlarını ve ailelerini kutlayarak, “Hepinizin başarılı birer avukat olacağına inancım tamdır. Şimdiden onurlu, keyifli, kazançlı ve sağlık bir meslek hayatı diliyorum. Ayrıca bu ruhsatın gerçek sahibi olan aileleri de kutluyorum. Evlatlarının bu başarısına tüm maddi ve manevi varlıklarını ortaya koydular.” diye konuştu.

 

“TOPLAM 2 BİN 404 AVUKATA ULAŞTIK”

Av. Küçük, “Bugün cübbe giyen genç hukukçularımızla, toplam 2 bin 404 avukatı ve 367 stajyer avukatıyla duruşu, tavrı ve hukukun üstünlüğü ile evrensel hukukun ,demokrasinin kavramlarına sahip çıkması noktasında ulusal da ses getiren önemli bir kurumuz. Bugün aramıza katılan siz değerli meslektaşlarımız böylesine güzel, kenetlenmiş baro içerisinde itici güç olacaktır”

“TRUMP VE ABD YANLIŞTAN DÖNMELİ”

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, ülke ve dünya gündeminin hararetlendiğini belirterek, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs Kararının altındaki yatan nedenlerinin başında küresel güç olma, bölgedeki enerjiye, petrole ulaşma ve Silah ticaretine devam amacı taşıdığını ifade etti. Av. Küçük, kararın hem ABD ile İslam dünyası hem de Ortadoğu’daki bölgesel ilişkileri negatif etkileyeceği uyarısında bulundu.

Av. Küçük, Trump tarafından alınan bu kararın sadece BM kararlarının ve uluslararası hukukun ihlali olmadığına aynı zamanda dinler ve inançlar arası hoşgörüye, insanlık vicdanına da vurulmuş ağır bir darbe olacağını kaydetti.

ABD Başkanı Trump’ın “İsrail’in Başkenti Kudüs’tür” kararını son derece tehlikeli bir yaklaşım olarak gördüğünü ifade eden Av. Küçük,  “Hıristıyanlığın, Müslümanlığın  ve Yahudiliğin kutsal mekanı Kudüs ile ilgili Trump’ın dünkü tavrının BM Kararları ve Hukuk Kuralları çerçevesinde bir kıymeti ve geçerliliği yoktur. Ülkemizin ve Ortadoğunun içerisinde bulunduğu bölge itibariyle sakinleşmeye ihtiyacı olduğu bir dönemde küresel güçler, petrole, güç kaynaklarına ve silah satarak egemenliklerini ne yazık ki daha da hakim kılma çabasındalar. Ben dünyanın bir numarasıyım, her ülkeyi de, her bölgeyi de dilediğim gibi şekillendiririm, düşüncelerimi kabul ettiririm anlayışı asla kabul edilemez.”

“OHAL UYGULAMASI SONLANDIRILMALIDIR”

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Benzeri bakış açısı ne yazık ki ülkemizde de yaşanmaktadır. Ülkemizin uçurumun kıyısından döndüğü OHAL’e konu olan darbe girişiminden iki gün sonra Genelkurmay Başkanlığı  darbenin püskürtüldüğü açıklaması yaptı. Ancak, ne yazık ki OHAL uygulaması 15 aydır içeriğinden saptırılarak hukuksuz uygulamalarla devam etmektedir. Ülkemizde OHAL uygulaması biran evvel sonlandırılmalıdır.” dedi

 

“HUKUK SİSTEMİNİ ELEŞTİRDİ”

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Türkiye’de hukuk sistemi ile ilgili çok büyük sıkıntılar yaşandığına da dikkat çekti.

Av. Küçük, “Bugün 3 meslektaşımız gözaltına alındı. Adana Barosu ve Avukat Hakları Merkezi hukuki yardım ve meslektaşlarına sahip çıkma noktasında üzerine düşeni yine yaptı. Ülkemizin artık olağanlaşmaya ihtiyacı vardır. Siyasetinn zehirli dilinden, en üst noktadan Cumhurbaşkanı’ndan gelen ayrıştırıcı dilden uzaklaşması gerekmektedir.”

HALİL İBRAHİM DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir