2017, Hizmet Yılı Olarak Hatırlanacak

2017 yılı planlamasını başarı ile gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, yıl içerisinde ilçelere 13 spor kompleksi, 15 semt pazarı ve yine tüm ilçelere prestij caddesi kazandırırken, il merkezinde ise hayati önem arz eden

Fuar Merkezi,Tenis Dünyası, Açık ve Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu, Narlıdere Viyadüğü-Köprülü Kavşağı, Balık ve Manav Hali ile 11 Nisan Külliyesi başta olmak üzere birçok devasa projenin temel atımını gerçekleştirdi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, yaptığı hizmetler ve yürüttüğü projeler ile 12 bin yıllık tarihi geçmişe sahip ‘Dünya Kenti Şanlıurfa’nın çehresini değiştirdi. Alt yapıdan üst yapıya, açılan ve genişletilen yollardan asfaltlanan yollara, kent estetiğinden kilitli parkeye, prestij caddelerden kaldırımlara, kültür merkezlerinden idare binalarına, semt pazarlarından spor kompleksi ve semt sahalarına birçok alanda Büyükşehir’in vitrini olan Fen İşleri Dairesi, 2017 yılında kent merkezi ve ilçelerde yaptığı hizmetleri aktardı.

Yol Asfalt Şubesi, Yapı-Kontrol Şubesi, Etüt Proje Şubesi, Kent Estetiği Şubesi, İhale Şubesi ve AYKOME’yi bünyesinde barından Fen İşleri Daire Başkanlığı, 13 ayrı ilçede gerçekleştirdiği hizmetler ve yürüttüğü projeler sayesinde halkın yaşam standardı yükseltti. Ekipler, 12 ay boyunca 7/24 saat esası ile 365 gün çalıştı.

FEN İŞLERİ DAİRESİ BÜYÜKŞEHİR’İN OMURGASI OLDU

Şanlıurfa merkez ilçeler ve diğer ilçelere adeta çağ atlatan projeleri kazandıran Fen İşleri Dairesi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin vitrini görevini üstlenerek son 3 yılda belediyenin adeta omurgasını oluşturdu.

2017 yılı içersinde inşaatına başlanılan Fuar Merkezi, Tenis Dünyası, Açık ve Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu, Narlıdere Viyadüğü-Köprülü Kavşağı, Balık ve Manav Hali ve 11 Nisan Külliyesi başta olmak üzere birçok devasa projenin temelini atan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Ekipleri, bu inşaatları hızla sürdürürken diğer yandan rutin hizmetlerini de aksatmadı.

Her ilçeye semt pazarı, semt sahası, idare binası, kültür merkezi gibi büyük projeleri de hayata geçiren Daire Başkanlığımız AYKOME koordinasyonunda kentin alt ve üstyapısını inşa ederken diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla uyum içersinde bir çalışma örneği sergiledi.

YENİ YOLLAR ŞANLIURFA TRAFİĞİNİ RAHATLATTI

Şehir merkezinde ve ilçelerinde önemli yolların açılmasını sağlayan Fen İşleri Dairesi Yol Asfalt Şubesi ekipleri, özellikle merkez ilçeler olan Karaköprü, Haliliye ve Eyyübiye’ye kazandırdığı bulvarlar ve caddeler sayesinde kentin en önemli sorunu olan trafiği önemli ölçüde rahatlattı.

Karaköprü’de ikinci 35 metrelik yolu tamamlayarak trafiğe açan Büyükşehir Belediyesi Fatih Sultan Mehmet, Fevzi Çakmak ve Abdülkadir Badıllı Bulvarlarını asfaltladı. Turgut Özal bulvarını açan ekipler Haliliye ve Karaköprü’nün trafiğine bir nebze olsun çözüm üretti.

Öte yandan Karaköprü Maşuk Bölgesi’nde Beyazıt, Şair Nabi, Balıkayağı, Eyyüp Cenap Gülpınar Bulvarı ve irili ufaklı birçok sokağı terasman kot seviyesine getiren ekipler, birçok yolu da hem genişletti hem de asfaltlayarak yayalara ve araç sürücülerine rahat bir nefes aldırdı.

1 MİLYON 757 BİN METREKARE SICAK ASFALT SERİMİ YAPILDI

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Fen İşleri Dairesi Yol Asfalt Şubesi ekipleri, 13 ayrı ilçede yürüttüğü çalışmalar kapsamında 1 milyon 757 bin metrekarelik asfalt serimi gerçekleştirdi.

Şanlıurfa kent merkezi başta olmak üzere 13 ilçenin tümünde yeni açtığı yollardaki asfaltlama çalışmasının yanı sıra Karaköprü, Eyyübiye ve Haliliye’de deforme olduğu için asfaltı revize edilen cadde ve bulvarlarda ulaşım ve yol kalitesi Büyükşehir ile yükseldi.

TÜM İLÇELERDE 260 BİN METREKAREYİ AŞKIN KİLİTLİPARKE DÖŞENDİ

Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Şubesi ve Yapı Kontrol Şubesine bağlı ekipler ve yüklenici firma ekipleriyle birlikte kentin tüm ilçelerine beton parke hizmetini ulaştıran Fen İşleri Daire Başkanlığı, 2017 yılı içersinde toplam 260 bin metrekareyi aşkın bir alanda kilitli parke döşemesi yaptı.

HER İLÇEDE PRESTİJ CADDE UYGULAMASI 

Prestij Cadde Uygulaması vatandaşlara daha kaliteli yaşanabilir bir kent oluşturmak için 13 ayrı ilçede hayata geçirildi. Kentin en işlek cadde ve bulvarları proje kapsamında sil baştan yenilendi. 13 ayrı ilçede çalışmaların sona erdiği proje kapsamında caddelerin sadece üst yapısı değil alt yapısı da yenilendi. ŞUSKİ caddelerin altyapısını güçlendirirken yağmursuyu, içme suyu şebekelerini gözden geçirdi. Fen İşleri Dairesi Ekiplerimiz ise caddenin üstyapısını bambaşka çehreye dönüştürdü. DEDAŞ ekipleriyle koordineli çalışma yapan Büyükşehir Belediyemiz enerji hatlarını da yer altına aldırdı.

HER İLÇEYE MODERN SEMT PAZARI YAPILDI

Şanlıurfa’da vizyonel projeleri birer birer hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi, her ilçeye semt pazarı yaptı. Fen İşleri Daire Başkanlığı Etüt Proje Şubesinin projelendirdiği Yapı-Kontrol Şubesinin hayata geçirdiği projede ilçelerin modern bir kimliğe bürünmesi sağlandı ve bu kapsamda 13 ayrı ilçeye 15 adet semt pazarı inşa edildi.

HER İLÇEYE SPOR KOMPLEKSİ YAPILDI

Spor alanlarında gençlerin ve çocukların sportif faaliyetler içerisinde yer alarak toplumsal hayata daha etkin bir şekilde katılabilmelerini amaçlayan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, her ilçeye bir veya iki adet olmak üzere 13 adet spor kompleksi kazandırdı.

Etüt Proje Şubesinin projelendirdiği Yapı-Kontrol Şubesinin hayata geçirdiği proje kapsamında 2 bin 100 metrekarelik bir alan üzerinde bin 500 metrekaresi futbol, 510 metrekaresi ise basketbol sahası olacak şekilde yapılan spor kompleksleri sayesinde tüm ilçelerde her kesimden vatandaş sporla buluşturuldu.

CADDE VE BULVARLARDA ESTETİK ÇALIŞMA

Şanlıurfa kent merkezinde ve ilçelerde daha yaşanabilir alanlar oluşturmayı hedefleyen Fen İşleri Dairesi Kent Estetiği Şube Müdürlüğü ekipleri, kentin estetiğini olumsuz yansıtan cadde ve bulvarlarda bakım ve onarım çalışmalarını sürdürdü. Ana arterler, orta refüjler, kaldırımlar, park ve bahçelerde kent estetiğine aykırı unsurların iyileştirilmesine yönelik uygulamalar yapan Büyükşehir Belediyesi, diğer kuruluşlarla ortak bir şekilde çalışarak kent estetiğini revize etti.

AYKOME’DEN İZİNSİZ KAZI YAPMAK YASAK

Fen İşleri Daire Başkanlığı bünyesinde altyapı çalışmalarında koordinasyonu sağlamak amacıyla kurulan Altyapı Kuruluşları Koordinasyon Merkezi’nin (AYKOME), etkin çalışmaları her yıl olduğu gibi 2017 yılında da dikkat çekti. 4253 adet altyapı tesisi açma ruhsatı veren birim, 677 bin 284 metrekarede yapılan çeşitli kazılarda kente alt yapı tesisi kazandırdı.

NUR YILDIRIM

NOVA MEDYA GRUP

GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir