11 bin kadın “kentini” tanıdı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle merkeze uzak bölgelerdeki kadınlar için düzenlediği “Kültür Gezileri” bu sene de büyük ilgi gördü. İzmir’in merkeze uzak semtlerinde yaşayan yaklaşık 11 bin kadın, kenti karış karış gezdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2006 yılından bu yana sürdürdüğü “Kent ve Körfez Gezileri” bu sene de kentliler tarafından büyük ilgi gördü. Özellikle uzak semtlerde oturan ve evdeki ağır iş yükü nedeniyle kenti dolaşma fırsatı bulamayan kadınlar Bergama, Çeşme, Foça, Dikili, Selçuk’un yanı sıra Yassıcaada, İzmir Doğal Yaşam Parkı, Atatürk Müzesi ve körfez gezileriyle kelimenin tam anlamıyla kentin altını üstüne getirdiler. İzmir’i daha yakından tanıma fırsatı bulan kadınlar, bulundukları mahallenin muhtarlığı önünden otobüslerle alınıp gezi sonrası tekrar mahallelerine bırakıldı.

Deniz ve tarih iç içe

“Kent ve Körfez Gezileri” İzmir’in daha çok dezavantajlı semtlerinde yaşayan kadınlara yaşadıkları kenti tanıtmayı amaçlıyor. Kadın kaynaşmalarını uç noktaları birleştirerek yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergamalı kadınları Çeşme’ye götürüp körfez turuna katılımını sağlarken Foça’daki kadınlara da Selçuk’taki tarihi mekanları gezme olanağı sağlıyor. Böylece denizi hiç görmeyen kadınlar denizi tanıyor, bazıları da Ege’nin tarihine yakından tanıklık etmiş oluyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli sosyal projelerinden biri olan “Kent ve Körfez Gezileri” kapsamında, sadece 2017 yılında İzmir’in kent merkezinden uzak semtlerinde yaşayan yaklaşık 11 bin kadın, yaşadığı kentle buluştu. Organizasyon sayesinde kadınların hem sosyal hayata katılımı hem de kentlilik bilincinin oluşmasına katkı sağlandı.

HALİL İBRAHİM DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir